Jak zacząć programowanie w VBA w Excelu?

Trzeba zacząć od dodania do Wstążki karty Deweloper. Karta Plik, zwana też dla zmylenia przeciwnika widokiem Backstage, pozwala oczywiście zarządzać plikiem (zapisywanie, drukowanie, właściwości itp.). Znajdziemy tu także opcje Excela. I właśnie te opcje nas teraz interesują.
Po wejściu w Opcje wybieramy Dostosowywanie Wstążki i zaptaszamy wybór karty Deweloper. Po zatwierdzeniu możemy obejrzeć nowo dodaną kartę, a na niej stare dobre przyciski ze starego dobrego paska Visual Basic (i komu on przeszkadzał?).

Tu przede wszystkim interesujemy się Bezpieczeństwem Makr, które w zdecydowanej większości przypadków powinniśmy zostawić w domyślnej opcji – Wyłącz wszystkie makra i wyświetl powiadomienie (dawny średni poziom zabezpieczeń). Pozwoli nam to na podjęcie decyzji czy włączyć makra po otwarciu pliku je zawierającego.

Kolejny ruch to zapisanie pliku jako Skoroszyt programu Excel z obsługą makr, bo tylko w takim typie pliku możemy zapisać kod pod Excelem 2007/2019. I to z grubsza tyle, możemy sobie teraz nagrać i edytować jakieś makro, czyli procedurę publiczną VBA. Możemy też napisać jakąś własną funkcję publiczną i używać jej jak funkcji wbudowanej Excela. Co bardziej ambitni mogą oprogramować zdarzenia skoroszytu czy arkusza a najbardziej wytrwali mogą nawet zaprojektować i oprogramować własny formularz. Powodzenia!
Jeszcze jedna uwaga. Gdyby przyszło nam do głowy rozpowszechniać kod w postaci szablonu musimy pamiętać aby zapisać plik jako Szablon programu Excel z obsługą makr

4 myśli w temacie “Jak zacząć programowanie w VBA w Excelu?

    • każdy office maje swoje własne poziomy zabezpieczeń, a więc w zasadzie masz rację – ustawienia w 2003 nie mają skutku dla 2010. Trzeba je ustawić od nowa. Za to masz zaufane lokalizacje – to przydatne

  1. Witam,
    Napisałem makro w Excelu 2007. Nie jest bardzo skomplikowane, pętle for, while, funkcje case, if. Makro działa poprawnie na excelu 2007, a na excelu 2010 już liczy inaczej. Nie są to duże rozbieżności ale jest inny wynik. Ma ktoś pomysł?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *